Koty brytyjskie

O rasie » Koty brytyjskie

OPIS RASY

Kot brytyjski jest największym z ras krótkowłosych. To krępe, muskularne koty, z masywnymi łapami, dużą głową oraz szeroką piersią. Zachwycają swoim pluszowym, gęstym i krótkim futerkiem-często określane są jako "misie" lub "żywe pluszaki". Kot brytyjski waży od 4 do 9 kilogramów. Uszy są szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, mogą wystąpić w kolorze: pomarańczowym, niebieskim, złocistym lub turkusowym. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, zanotowano około 150 form barwnych, od jednokolorowego (niebieski, czerwony, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy, biały), po dwubarwne, a także (tylko u kotek)-trójbarwne.

CHARAKTER

Ponieważ są kotkami na ogól przyciężkimi , przywykło się uważać, że są niewymagające i nie będą się wspinać. Jest wręcz przeciwnie! Uwielbiają powierzchnie położone wyżej i korzystają namiętnie z konstrukcji pozwalających na wspinaczkę. Koty brytyjskie dorastają bardzo wolno i na długo zachowują chęć do zabawy. Dobrze współżyją z nnymi zwierzętami domowymi. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż koty (generalnie) nie są istotami stricte społecznymi. Stąd zwykło mówić się, iż "chadzają własnymi drogami".Są to zwierzęta terytorialne, nie są "genetycznie"przystosowane do życia w stadzie, nie tworzą charakterystycznej dla stada hierarchii i społeczności. Oczywiście, potrafią dzielić domostwo z innymi kotami, ale pod warunkiem zapewnienia im wielu zasobów tj: drapaki, legowiska, zabawki, kuwety itp. Brytyjczyki tłumią w sobie emocje, nie są "rozgadane"i ekspresyjne jak np: orienty, egzotyki, syjamy. To raczej introwertycy. Dlatego jego opiekun musi być dobrym obserwatorem, wyczulonym na dyskretne oznaki samopoczucia pupila. Przy zapewnieniu właściwego otoczenia koty brytyjskie zaprzyjaźniają się z innymi kotami, psami, a przede wszystkim z dziećmi. Kocury są bardziej "przytulaste" i stabilniejsze emocjonalnie. Jednakże zamiłowanie do pieszczot to w dużej mierze sprawa indywidualna, często związana  z wiekiem. Generalnie, dobrze wziąźć to pod uwagę wybierajęc małego kociaka-największym pieszczochem będzie kot, który pozwala głaskać się po brzuszku:)

PIELĘGNACJA

Kot brytyjski nie jest wymagającym stworzeniem. Należy wyczesywać go raz w tygodniu, pamiętając, że regularne szczotkowanie zapobiega nadmiernemu wypadaniu sierści. Kotka nie kąpiemy, poza wskazaniami lekarskimi tj:grzybice, infekcje itp. To bardzo czyste zwierzęta, a kąpiele są ogromnym stresem. Uszy czyścimy w warunkach domowych na tyle, na ile zmieści się palec z płatkiem kosmetycznym. Nie wkładamy żadnych patyczków, nie gmeramy w uchu. Jeśli zaniepokoi na wydzielina lub zapach-natychmiast do lekarza! Nie przemywamy kotkom oczu bez wyraźnej potrzeby-to tylko rozpulchnia spojówkę. Rano, po nocy, usuwamy z kącika zasuszonego śpioszka. Jeśli pojawi się wydzielina ,np.: ropna lub mokra-natychmiast do lekarza! To ważne, ponieważ infekcje oczu rozwijają się bardzo szybko. Pazurki ścinamy gilotynką co 3 tygodnie i staramy się ,by była to czynność regularna-wtedy koty przyzwyczajają się i nie jest to tak wielki stres.

NASZ BRYTYJCZYK

Eliza jest pierwszą kotką z naszego stadka. Jest piękna i smukła, ujmuje Sędziów pomarańczowo-bursztynowym kolorem tęczówki. Jest zaskakująco cicha, podąża krok w krok za właścicielem cierpliwie czekając na przydzieloną jej uwagę. Uwielbia szczotkowanie pod bródką, domaga się tego wyraźnie wskakując do umywalki i czekając na dawkę codziennej toalety. Kocha swoją prawowitą właścicielkę (naszą ośmioletnią córeczkę) i czeka jak pies pod drzwiami na Jej powrót ze szkoły. Jest wtedy wyraźnie szczęśliwa. Najlepiej czuje się w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując rodzinę, w której żyje.