Klasy wystawowe FIFe

O rasie » Klasy wystawowe FIFe

Klasy wystawowe FIFe, czyli jakie tytuly mozna uzyskac na kocich wystawach)

Klasa 1 - Supreme Champion
Klasa 2 - Supreme Premier
Klasa 3 - Grand International Champion
Klasa 4 - Grand International Premier
Klasa 5 - International Champion
Klasa 6 - International Premier
Klasa 7 - Champion
Klasa 8 - Premier
Klasa 9 - Otwarta
Klasa 10 - Kastraty
Klasa 11 - Młodzieży (6-10 miesięcy)
Klasa 12 - Kocięta (3-6 miesięcy)
Klasa 14 - Koty domowe

TYTUŁY  WYSTAWOWE  DLA  KOTÓW  NA  WYSTAWACH  pod  auspicjami  FIFe W przypadku kotek i kocurów hodowlanych można uzyskać następujące tytuły:

CHAMPION / PREMIER: kot musi zdobyć 3 certyfikaty CAC lub CAP od 3 różnych sędziów na 3 wystawach krajowych lub międzynarodowych. Certyfikaty CAC są przyznawane w klasie otwartej (klasa 9), a certyfikaty CAP w klasie kastratów (klasa 10).

INTERNATIONAL CHAMPION / INTERNATIONAL PREMIER: kot musi zdobyć 3 certyfikaty CACIB lub CAPIB od 3 różnych sędziów na 3 wystawach międzynarodowych w co najmniej 2 różnych krajach. Certyfikaty CACIB są przyznawane w klasie championów (klasa 7), a certyfikaty CAPIB w klasie premiorów (klasa 8).

GRAND INTERNATIONAL CHAMPION / GRAND INTERNATIONAL PREMIER: kot musi zdobyć 6 certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB od co najmniej 3 różnych sędziów na 6 wystawach międzynarodowych w co najmniej 3 różnych krajach. lub kot musi zdobyć 8 certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB od co najmniej 4 różnych sędziów na 6 wystawach międzynarodowych w co najmniej 2 różnych krajach. Certyfikaty CAGCIB są przyznawane w klasie międzynarodowych championów (klasa 5), a certyfikaty CAGPIB w klasie międzynarodowych premiorów (klasa 6).

SUPREME CHAMPION / SUPREME PREMIER: kot musi zdobyć 9 certyfikatów CACS lub CAPS od co najmniej 3 różnych sędziów na 9 wystawach międzynarodowych w co najmniej 3 różnych krajach. lub kot musi zdobyć 11 certyfikatów CACS lub CAPS od co najmniej 6 różnych sędziów na 11 wystawach międzynarodowych w co najmniej 2 różnych krajach. Certyfikaty CACS są przyznawane w klasie wielkich międzynarodowych championów (klasa 3), a certyfikaty CAPS w klasie wielkich międzynarodowych premiorów (klasa 4). Z chwilą, gdy wystawca uzyska odpowiednią liczbę certyfikatów na dany tytuł, ma obowiązek wystawić kota w odpowiednio wyższej klasie. Kot, który uzyskał maksymalną ilość certyfikatów na dany tytuł w jednym kraju, nie może wystąpić w tej samej klasie w tym samym kraju po raz kolejny. W tym kraju może być tylko pokazany jedynie w klasie poza konkurencją.

WORLD WINNER: zdobywa każdy kot, wygrywający Best in Show na wystawie światowej.

JUNIOR WINNER: zdobywa każdy kot, wygrywający Best in Show minimum 5 razy na wystawie międzynarodowej w klasie kociąt (12) i młodzieży (11).

DISTINGUISHED SHOWY MERIT: kot musi wygrać co najmniej 10 razy Best in Show lub Best in Show Opposite Sex w klasach 1-10 lub w klasie 14, w czasie nie krótszym niż dwa latas i jeden dzień pomiędzy pierweszym a dziesiątym Best in Show, tylko na wystawach międzynarodowych.

DISTINGUISHED VARIETY MERIT: kot musi wygrać co najmniej 10 razy Best in Variety w klasach 1-12 lub w klasie 14, w czasie nie krótszym niż dwa lata i jeden dzień pomiędzy pierwszym a dziesiątym Best in Variety,na wystawach krajowych i międzynarodowych.

BEST IN VARIETY: w porównaniu do wyróżnienia Best in Variety uczestniczą wszystkie koty danej odmiany niezależnie od ich wieku lub płci, pod warunkiem, że w wystawie uczestniczą przynajmniej 3 koty danej odmiany. jeśli w wystawie uczestniczy większa liczba kotów danej odmiany sędzia może przyznać maksymalnie 3 różne wyróżnienia BIV (kocięta w wieku 3-6 miesięcy, młodziki w wieku 6-10 i koty dorosłe) przy zachowaniu powyższej zasady. Kastraty są porównywane oddzielnie między sobą z wyjątkiem kotów, które nie skończyły jeszcze 10 miesięcy życia. Jeśli młodzik w wieku 6-10 miesięcy (klasa 11) uzyska wyróżnienie BIV, sędzia w dalszym ciągu może nominować do Best in Show kociaka w wieku 3-6 miesięcy (klasa 12) tej samej odmiany i odwrotnie.

BEST IN SHOW: wszystkie koty muszą być prezentowane przez stewardów, koty muszą być prezentowane z numerem katalogowym i odpowiednym kodem odmiany, koty muszą być ocenione prze każdego członka jury panelu Best in Show, ocena musi odbywać się publicznie, w gestii organizatora leży decyzja czy głosowanie ma byc tajne czy jawne, każdy kot nominowany przez sędziego musi uzyskać przynajmniej 97 punktów, nie można odmówic nominacji do panelu Best in Show, jesli kot uzyskał wymagane 97 punktów w swojej klasie, w przypadku równego rozłożenia głosów wybór należy rozstrzygnąć na dwa sposoby: - przez sędziego referencyjnego, uczestniczącego w wystawie i dysponującego kwalifikacjami do oceniania danej kategorii - przez losowanie.